Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. I SAB/Wr 185/23
Administracyjne postępowanie; Cudzoziemcy
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Horobiowski Sędziowie: Asesor WSA Łukasz Cieślak (sprawozdawca) Sędzia WSA Tadeusz Haberka po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2023 r. w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi I. B. na bezczynność Wojewody Dolnośląskiego w przedmiocie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE I. stwierdza, że Wojewoda Dolnośląski dopuścił się bezczynności; II. stwierdza, że bezczynność Wojewody Dolnośląskiego miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; III. umarza postępowanie sądowe w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu w określonym terminie; IV. przyznaje od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej sumę pieniężną w kwocie 500 zł (pięćset złotych); V. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Z akt administracyjnych sprawy prowadzonej przez Wojewodę Dolnośląskiego wynika, że I. B. - obywatel F. (dalej: strona skarżąca) w dniu 20 stycznia 2022 r. wystąpił o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Tego samego dnia organ poinformował stronę o wszczęciu postępowania w sprawie i o tym, że sprawę załatwi do 20 października 2022 r. Pismem z 19 października 2022 r. organ zwrócił się do właściwych służb o udzielenie informacji w związku z wnioskiem. Kolejno do akt sprawy wpłynęło pismo strony z 10 marca 2023 r., zawierające dodatkowy materiał dowodowy. W dniu 29 marca 2023 r. strona wystąpiła z ponagleniem na niezałatwienie sprawy w terminie. Natomiast przesyłką nadaną w dniu 7 kwietnia 2023 r. strona wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na bezczynność Wojewody w ww. postępowaniu.
W skardze do Sądu strona skarżąca zarzuciła organowi naruszenie art. 8, art. 12, art. 35 § 1 i § 3 oraz art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.; dalej: k.p.a.), poprzez przekroczenie terminów załatwienia sprawy i pozostawanie w bezczynności. Strona skarżąca wniosła o: 1) stwierdzenie bezczynności organu; 2) stwierdzenie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3) zobowiązanie organu do załatwienia sprawy w terminie 14 dni od otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami; 4) przyznanie od organu na rzecz strony skarżącej sumy pieniężnej w kwocie 1000 zł; 5) rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym; 6) zwrot kosztów postępowania.