Interpretacja pojęcia 'najbliższa szkoła' w kontekście edukacji dzieci z niepełnosprawnościami - Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. II SA/Sz 713/23
Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi w rozumieniu art. 39 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe obejmuje dowóz do placówki edukacyjnej, która najpełniej realizuje potrzeby edukacyjne wynikające z orzeczenia o kształceniu specjalnym, nawet jeśli nie jest to szkoła najbliższa w sensie geograficznym.
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik (spr.), Asesor WSA Krzysztof Szydłowski Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. sprawy ze skargi J. J. i T. J. na czynność Prezydenta Miasta Szczecin z dnia [...] czerwca 2023 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dowozu dziecka do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, II. zasądza od Prezydenta Miasta Szczecin na rzecz skarżących J. J. i T. J. solidarnie kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
J. J., pismem z dnia 26 maja 2023 r. złożyła wniosek do Prezydenta Miasta S. (dalej "organ") w sprawie zwrotu kosztów dowozu syna do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w L. . Wniosek dotyczył bezpłatnego przewozu syna skarżącej do placówki oświatowej w roku szkolnym 2023/2024. Do wniosku strona dołączyła orzeczenie nr [...] o potrzebie kształcenia specjalnego. W diagnozie powyższego orzeczenia zalecono prowadzenie dla jej syna zajęć edukacyjnych i rewalidacyjnych, a także zajęć logopedycznych.
Organ w odpowiedzi na wniosek J. J. z dnia 26.05.2023 r. oświadczył, że zgodnie z art. 39. ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900) obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej. Zgodnie z art. 39a ust. 1 wyżej wskazanej ustawy obowiązek ten gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.