Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. II SA/Rz 1075/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa AWSA Karina Gniewek-Berezowska /spr./ Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2023 r. sprawy ze skargi Ż. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 31 maja 2023 r. nr SKO.4111/237/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie na rzecz skarżącej Ż. S. kwotę 497 zł /słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem kontroli Sądu jest skargi decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie (dalej: "Organ II instancji", "Organ odwoławczy", "SKO", "Kolegium") z 31 maja 2023 r. nr SKO.4111/237/2023, utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy [...] (dalej: "Organ I instancji", "Wójt") z 1 marca 2023 r. nr CUS.5211.8.GŻ.23.O.ŚP wydaną w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

W podstawie prawnej decyzji Organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.; dalej: "k.p.a.") w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 390; dalej: "u.ś.r.").

Wydanie decyzji poprzedzało postępowanie administracyjne o następującym przebiegu.

Wnioskiem z 3 lutego 2023 r. Ż. S. (dalej: "Skarżąca") zwróciła się do Wójta o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką A. G., która legitymuje się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS zaliczającym ją do pierwszej grupy inwalidzkiej. W orzeczeniu nie wskazano daty powstania niepełnosprawności.

Podczas postępowania ustalono, że Skarżąca nie może podjąć zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej, gdyż jej matka wymaga stałej opieki osób drugich. Podjęcie zatrudnienia przez Skarżącą uniemożliwiałoby niepełnosprawnej codzienne funkcjonowanie ze względu na jej liczne schorzenia. Zakres sprawowanej opieki został potwierdzony przez pracownika socjalnego, przeprowadzającego wywiad środowiskowy. Osoba wymagająca opieki jest wdową, jej matka legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, natomiast jej ojciec nie żyje. Osobami zobowiązanymi do alimentacji względem niepełnosprawnej są dwie córki, syn oraz matka niepełnosprawnej. Skarżąca do dnia [...] października 2019 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a następnie pobierała zasiłek macierzyński z ZUS po utracie zatrudnienia od [...].10.2019 r. do [...].09.2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00