Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. IV SA/Po 702/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk - Marciniak (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Monika Świerczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2023 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 11 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 27 marca 2023 r. , nr [...] 2. nakazuje zwrócić na rzecz skarżącej E. S. nienależnie uiszczony wpis od skargi w kwocie 200 zł (dwieście złotych).

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 11 sierpnia 2023 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia 27 marca 2023 r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Kolegium podniosło, że Prezydent Miasta P. decyzją z dnia 27.03.2023 r. odmówił E. S. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką - S. K.. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 7.03.2023 r. E. S. zwróciła się o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz matki. Organ ustalił, że S. K. ma obecnie [...] lat, a do wniosku załączono orzeczenie z dnia [...] r., z którego wynika, że nie da się ustalić, kiedy powstała u niej niepełnosprawność. Organ I instancji podkreślił, że zgodnie z zasadą legalności, wyrażoną w art. 6 k.p.a. działa na podstawie przepisów prawa w aktualnym brzmieniu, a zatem uwzględnia obecną treść art. 17 ust. 1b u.ś.r. Prezydent Miasta P. zaznaczył, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21.10.2014 r. sygn. akt: K 38/13 nie doprowadził do wyeliminowania niekonstytucyjnej normy z porządku prawnego.

Od decyzji odwołanie złożyła E. S., zarzucając jej naruszenie prawa materialnego mające wpływ na wynik sprawy poprzez zastosowanie normy prawnej wyrażonej w art. 17 ust. 1b u.ś.r. poprzez nieuwzględnienie okoliczności, iż na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21.10.2014 r. o sygn. akt K 38/13 doszło do uznania niekonstytucyjności części wskazanej normy prawnej w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, co determinuje naruszenie art. 190 ust. 1 Konstytucji RP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00