Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ol 653/23
Przeciwdziałanie alkoholizmowi
Dnia 28 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2023 roku sprawy ze skargi H. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 28 lutego 2023 r. Wójt [...] (dalej jako: "Wójt", "organ pierwszej instancji"), na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 7 pkt 5 ustawy
z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 165 z późn. zm., dalej: "u.w.t.p.a.") w zw.
z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn.zm., dalej: "k.p.a."), cofnął zezwolenie z 31 sierpnia 2020 r. na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w punkcie sprzedaży pod adresem: [...], prowadzonym przez H.B. (dalej: "strona", "skarżąca").
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że strona uzyskała przedmiotowe zezwolenie na okres od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2025 r. F.B. wystąpił 6 grudnia 2022 r. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % zawartości alkoholu oraz na piwo w tym samym punkcie sprzedaży. Organ pierwszej instancji ustalił, że strona na mocy umowy z 1 stycznia 2019 r. dzierżawiła od F.B. lokal handlowy położony pod tym adresem. Wydzierżawiający wypowiedział umowę dzierżawy 31 marca 2022 r. Strona uznała to wypowiedzenie za nieskuteczne, wskazując, że umowa obowiązuje do 31 grudnia 2022 r. Pismem z 8 czerwca 2022 r. wydzierżawiający ponowił wypowiedzenie umowy i zawiadomił Wójta o wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu. W ocenie organu pierwszej instancji, strona utraciła tytuł prawny do tego lokalu i nie wykazała się żadnym dokumentem, że w czasie wydawania decyzji posiadała tytuł prawny do przedmiotowego lokalu. Wójt podkreślił, że w świetle art. 18 ust. 7 pkt 5 u.w.t.p.a. obowiązkiem przedsiębiorcy, któremu wydano zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych jest spełnianie warunków prowadzenia sprzedaży przez cały okres, na jaki zezwolenie wydano. Skoro zaś zezwolenie wydaje się na wniosek, do którego zgodnie z art. 18 ust. 6 pkt 2 u.w.t.p.a. należy dołączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych, to przez spełnienie powyższego obowiązku należy rozumieć nieprzerwane posiadanie takiego prawa, potwierdzonego dokumentem, w okresie ważności zezwolenia. Przedsiębiorca powinien być w stanie w każdym czasie wykazać stosownym dokumentem, że jego tytuł prawny do lokalu istnieje. Okoliczności tej przedsiębiorca nie może wykazywać innymi środkami dowodowymi, np. dowodem z zeznań świadków. Utrata tytułu prawnego wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych jest równoznaczna z nieprzestrzeganiem określonych w u.w.t.p.a. warunków sprzedaży napojów alkoholowych, skutkującym cofnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – art. 18 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 7 pkt 5 u.w.t.p.a.