Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. I SA/Łd 742/23

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Asesor WSA Agnieszka Gortych-Ratajczyk (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Przemysław Cieślarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 listopada 2023 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 16 września 2022 r. nr 1001-IOV-3.4103.40.2021.16.U13.AJ w przedmiocie podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2016 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 września 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi po rozpatrzeniu odwołania A. S., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście z dnia 25 maja 2021 r. określającą A. S., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą A zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj - wrzesień 2016 r.

W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego w postaci: ustaleń kontroli podatkowej przeprowadzonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie wobec kontrahenta strony, tj. firmy F, zeznań A. S. w charakterze strony, okazanej w toku kontroli dokumentacji podatkowej stwierdzono, że faktury wystawione przez firmę F na rzecz A. S. nie dokumentują faktycznych zdarzeń gospodarczych. Firma F nie dysponowała wystarczającym zapleczem materialno-technicznym by wykonać usługi remontowo - budowlane wskazane na fakturach wystawianych na rzecz podatnika i w żaden sposób nie można traktować jej jako rzeczywistego dostawcę usług będących przedmiotem transakcji z firmą podatnika. Podatnik dokonując w okresie od maja do września 2016 r. obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w oparciu o faktury VAT, które nie dokumentują czynności dokonanych przez wystawcę tych faktur, tj. firmę F, dokonał rozliczenia z naruszeniem przepisów art. 86 ust. 1 w związku z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) dalej: ustawa o VAT, bowiem pomniejszył kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z ww. faktur, niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Jak wykazało prowadzone postępowanie F wystawiła nierzetelne faktury VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji sprzedaży usług na rzecz skarżącego, a współpraca pomiędzy tymi podmiotami miała na celu jedynie zaewidencjonowanie faktur przez skarżącego i odliczenie wykazanego w nich podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00