Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. I SA/Łd 580/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Asesor WSA Tomasz Furmanek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi W. J. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 maja 2023 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.863.2022.5.PT w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 580/23

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 31 maja 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: DKIS) utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 15 marca 2023 r. o odmowie wydania W. J. (dalej: skarżący, wnioskodawca) interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że pismem z dnia 13 września 2022 r. skarżący złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Opisując zdarzenie przyszłe wnioskodawca podał, że jest osobą fizyczną posiadającą status rezydenta podatkowego w Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami Ustawy PIT. Wnioskodawca jest udziałowcem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej "Spółka", która powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej, w której wnioskodawca był wspólnikiem. Od 1 marca 2022 r. do dnia przekształcenia, to jest do 1 lipca 2022 r., spółka jawna była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Stało się tak dlatego, że 1 marca 2022 r. do spółki jawnej przystąpił nowy wspólnik będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś spółka jawna nie złożyła aktualizacji informacji CIT-15J o zmianie w składzie podatników. Tym samym na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. b oraz art. 1 ust. 5 ustawy CIT spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od dnia zaistnienia zmian w składzie wspólników, to jest od 1 marca 2022 r. Przekształcenie spółki jawnej w Spółkę, do którego doszło zgodnie z powyższym opisem, było zatem przekształceniem spółki (podatnika CIT) w spółkę (podatnika CIT) w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy CIT. W procesie przekształcenia spółki jawnej w Spółkę wnioskodawca objął udziały w Spółce, które zgodnie uchwałą o przekształceniu pokryte zostały udziałem wnioskodawcy w majątku spółki przekształcanej, tj. spółki jawnej. W procesie przekształcenia wnioskodawca nie wniósł dodatkowych wkładów do Spółki (spółki przekształconej). Jednym z dokumentów sporządzonych dla celów przekształcenia spółki jawnej w Spółkę było sprawozdanie finansowe prezentujące wartość składników majątku (aktywów) spółki jawnej jako spółki przekształcanej. Taką samą wartość przedstawiały pasywa, to jest zobowiązania powiększone o kapitały własne. Przekształcenie wymagało na podstawie ustawy o rachunkowości zamknięcia ksiąg spółki przekształcanej na dzień poprzedzający wpis przekształcenia. Bilans otwarcia równał się bilansowi zamknięcia. W odniesieniu do spółki jawnej jako spółki przekształcanej wnioskodawca wskazał, że powstała ona 16 stycznia 2002 r. (data wpisu do KRS) w rezultacie przekształcenia spółki cywilnej na podstawie obowiązującego wówczas art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych. Umowa spółki cywilnej została z kolei zawarta 3 grudnia 1990 r. Przedmiotem wkładów do spółki cywilnej były wyłącznie wkłady pieniężne. Do spółki jawnej dodatkowe wkłady nie były wnoszone. Wnioskodawca będzie w przyszłości zbywał część udziałów spółki przekształconej (to jest spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) na rzecz tej Spółki w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne udziałów Spółki) za wynagrodzeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00