Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II SA/Lu 676/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja Asesor sądowy Brygida Myszyńska-Guziur (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 listopada 2023 r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 29 maja 2023 r., znak: SKO.41/1817/OS/2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W. P. (dalej jako "strona", "skarżący", "wnioskodawca") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 29 maja 2023 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 21 kwietnia 2022 r. skarżący wystąpił do Prezydenta Miasta Lublin z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojczymem – J. K., ur. 26 maja 1936 r., legitymującym się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z 29 lipca 2010 r., wskazującym, że wymieniony jest niezdolny do pracy, trwale niezdolny do samodzielnej egzystencji, która istnieje od 1 czerwca 2010 r.

Prezydent Miasta Lublin decyzją z dnia 21 czerwca 2022 r. odmówił skarżącemu przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W wyniku rozpatrzenia odwołania skarżącego od ww. decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie decyzją z dnia 1 grudnia 2022 r. uchyliło zaskarżoną decyzję z całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że organ I instancji powinien uzupełnić materiał dowodowy o wywiad środowiskowy, który ustali sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową W. P. oraz J. K., a także określi, na czym polega sprawowana przez stronę opieka nad niepełnosprawnym ojczymem oraz jakiego zaangażowania czasowego wymaga.

W dniu 28 grudnia 2022 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy z W. P., z którego wynika, że jedyną osobą faktycznie sprawującą opiekę nad J. K. jest jego pasierb – W. P., który pomaga ojczymowi w codziennym funkcjonowaniu, poprzez przenoszenie z wózka inwalidzkiego na łóżko i odwrotnie, dawkowanie leków, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, robienie zakupów, spacery, uczestniczy w wizytach lekarskich i realizuje recepty, a także w załatwianiu spraw urzędowych. W porach nocnych wymieniony jest również do dyspozycji niepełnosprawnego. W zależności od stanu zdrowia nocuje w pokoju obok. Na czas nieobecności niepełnosprawny zaopatrzony jest we wszystkie niezbędne rzeczy. Korzysta z telefonu, z którego dzwoni w razie potrzeby. Siostra niepełnosprawnego – M. K., lat 83, mieszka w pobliżu, ale ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie sprawować adekwatnej opieki nad niepełnosprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00