Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. III SA/Kr 1007/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant starszy referent Paulina Grojec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków - Krowodrza w Krakowie M. S. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/103/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

W. S. (dalej "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 11 kwietnia 2023 r. (znak SKO.ŚR/4111/103/2023) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy R. z 28 grudnia 2022 r. (znak [...]) o odmowie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Zaskarżone w tej sprawie rozstrzygnięcia zostały wydane w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, po uchyleniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z 10.11.2022 r. uprzednio wydanej przez Wójta Gminy R. decyzji z 9.09.2022 r. (znak [...]) odmawiającej przyznania skarżącemu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką M. S. Z uwagi bowiem na brak w aktach informacji odnośnie sprawowanej przez skarżącego opieki, w decyzji kasatoryjnej organ odwoławczy zalecił kwestię tę ustalić, przy uwzględnieniu jak opieka ta wpływa na brak możliwości podjęcia aktywności zawodowej. Nadto Kolegium Odwoławcze zaleciło ustalić, czy poza skarżącym, są jeszcze inne osoby na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem jego matki.

Ponownie prowadząc postępowanie organ I instancji przeprowadził wywiad środowiskowy. Ustalił, że skarżący zamieszkuje wspólnie z matką, oraz z żoną i dwojgiem dorosłych dzieci, które jednak odrębnie gospodarują. Pracownik socjalny zapisał, że w opiece nad matką skarżący może liczyć na pomoc swoich dzieci, jednakże pomoc ta nie jest częsta, z uwagi na ich pracę zawodową. Nadto w wywiadzie odnotowano, że matka skarżącego cierpi na Alzheimera i kontakt z nią jest ograniczony. Porusza się samodzielnie, sama też spożywa posiłki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00