Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 listopada 2023 r., sygn. II SA/Go 569/23

Lasy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Asesor WSA Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2023 r. sprawy ze skargi Z.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zmianę lasu na użytek rolny oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia z dnia [...] października 2022 r. nr [...] na wydaną na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 672, ze zm.) Prezydent Miasta odmówił Z.S. wyrażenia zgody na zmianę lasu na użytek rolny na działce oznaczonej nr [...] w całości stanowiącej grunt leśny.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, że wnioskiem z dnia [...] września 2019 r. Z.S. zwrócił się o zmianę lasu na użytek rolny na działce nr [...] o powierzchni 0,32 ha. Do wniosku dołączono opinię Biura Wyceny Nieruchomości M.P. z [...] maja 2019 r. wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego M.P. oraz opinię z [...] lipca 2019 r. wykonaną przez C.T. - biegłego sądowego z gospodarki leśnej ustanowionego przy Sądzie Okręgowym. Według wnioskodawcy las nie jest wynikiem prowadzenia na tym gruncie gospodarki leśnej, lecz efektem naturalnego odnowienia (samosiewu), a stan sanitarny drzew jest zły (zaatakowany przez patogenicznego grzyba - korzeniowca wieloletniego, inaczej zwanego hubą). Wnioskodawca w oparciu o zlecone przez siebie opinie uważa, że bezpośrednie sąsiedztwo lasu wpływa niekorzystnie na plonowanie roślin uprawnych (ograniczenie dostępności do wody, składników pokarmowych i naświetlenia). Ponadto wpływa na ograniczenie w wykorzystaniu maszyn rolniczych - zmniejsza ich wydajność. Weług opinii C.T. na działce rośnie sosna pospolita siedlisko Bs, która pochodzi z naturalnego odnowienia (samosiew), rosnące drzewa na części powierzchni są w III klasie wieku (41-60 lat), widoczny jest też fragment powierzchni z sosnami młodszymi w II klasie wieku (21-40) lat, brak jest widocznych efektów prac pielęgnacyjnych w latach ubiegłych, które winny być zabiegami hodowlanymi o charakterze czyszczeń lub trzebieży. Występujące zaniedbania w tym zakresie mają swoje przełożenie m.in. na stan zdrowotny lasu, w związku z powyższym stan sanitarny lasu należy ocenić jako negatywny. Wnioski końcowe z opinii C.T. zawierają zapisy iż: działka leśna nr [...] jest powierzchnią pokrytą lasem powstałym naturalnie (samosiew) na gruncie porolnym, bez prowadzonych prac pielęgnacyjno- hodowlanych, co sprzyjało rozwojowi patogena; drzewostan opanowany przez hubę korzeniową, która z uwagi na specyfikę występowania (grunty porolne) jest nie do wyeliminowania z powierzchni bez radykalnych działań; w zakresie przyrodniczym na działce brak jest drzew liściastych i biocenotycznych. Drzewostan jest aktualnie miejscem rozmnażania szkodników owadzich, które atakują drzewa osłabione; pozostawienie lasu w takim stanie do wieku rębności należy uznać jako postępowanie niczym nie uzasadnione zarówno przyrodniczo jak i ekonomicznie (mając na uwadze przyszłe profity); biorąc pod uwagę powyższe aspekty optymalnym rozwiązaniem jest likwidacja lasu i przywrócenie ziemi pod cele rolnicze. Istniejący las utrudnia w wykorzystaniu (na sąsiednich działkach rolnych) maszyn rolniczych w tym sterowanych GPS-em, co powoduje zwiększenie kosztów. Z rolniczego punktu widzenia utrzymanie śródpolnej enklawy leśnej na ww. działce jest nieuzasadnione. Wskazana jest likwidacja tej uprawy i przywrócenie jej do pierwotnego rolniczego użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00