Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gl 1184/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska, Sędzia WSA Renata Siudyka, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 listopada 2023 r. sprawy ze skargi R. W. (W.) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 12 maja 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/1233/2023/10086 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 22 lutego 2023 r. R.W. (strona, skarżąca) zwróciła się do Prezydenta Miasta J. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem J.K. Z załączonego przez stronę orzeczenia wynika, że jej mąż został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Jednocześnie nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje.

Decyzją z 16 marca 2023 r. wydaną m.in. na podstawie art. 17 ust. 1, ust. 1b, art. 23 ust. 4aa ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 390 ze zm., dalej w skrócie "u.ś.r.") organ I instancji odmówił przyznania stronie wnioskowanego świadczenia.

Według organu strona nie spełniła wszystkich przesłanek do przyznania wnioskowanego świadczenia. Po pierwsze nie zachodzi związek przyczynowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia a koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem, który wymaga pomocy jedynie przy niektórych czynnościach (pomoc przy kąpieli i wyjściach do lekarza). Ponadto mąż skarżącej jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, co świadczy o pewnym jego stopniu samodzielności. Rola zaś skarżącej ogranicza się jedynie do wspierania męża. Po drugie, na skarżącej nie ciąży obowiązek alimentacyjny względem męża (art. 17 ust. 1 u.ś.r.). Po trzecie, nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 2a u.ś.r., gdyż osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a strona nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo nie można ustalić daty powstania niepełnosprawności u męża strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00