Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. I SA/Gl 1026/23

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie; Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki (spr.), Sędziowie WSA Dorota Kozłowska, Monika Krywow, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. GmbH w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 maja 2023 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.669.2022.4.IZ/KP UNP: 1961686 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

1. M GmbH w W. (Niemcy) wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Katowicach (dalej DKIS) z 19 maja 2023 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

2. Stan sprawy.

2.1. Skarżąca złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący sposobu dokonywania na jej rzecz płatności przez kontrahenta w zakresie spełnienia wymogów zapłaty według mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, ze zm. – dalej: u.p.t.u.).

Po uzupełnieniu wniosku zawiera on następujący opis zdarzenia przyszłego:

Skarżąca spółka, zarejestrowana jako polski podatnik podatku VAT, będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać na terenie Polski świadczenia usług dla kontrahenta będącego polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i polskim podatnikiem podatku VAT.

Płatności za przedmiotowe usługi podlegają mechanizmowi podzielonej płatności. Kontrakt na świadczenie tych usług będzie zawarty oraz płatny w walucie EUR, przede wszystkim ze względu na to, że strony kontraktu tego pragną i tak się umawiają, a ponadto jest to waluta funkcjonalna wykonawcy kontraktu (skarżącej). Ponadto jest to normalna praktyka w światowym biznesie, gdyż żaden podmiot zagraniczny (polski również w zależności od kontekstu) nie jest zainteresowany, aby dwukrotnie dokonywać przewalutowania w celu osiągnięcia waluty funkcjonalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00