Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 listopada 2023 r., sygn. II SAB/Gl 107/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński (spr.), Sędziowie Asesor WSA Aneta Majowska, Sędzia WSA Rafał Wolnik, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 listopada 2023 r. sprawy ze skargi S. B. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. w przedmiocie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego 1) stwierdza, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. dopuścił się bezczynności; 2) stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3) zobowiązuje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. do rozpoznania wniosku strony w terminie trzydziestu dni od otrzymania akt administracyjnych; 4) w pozostałym zakresie skargę oddala; 5) zasądza od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

S.B. (dalej – Skarżący, Wnioskodawca) wniósł skargę na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. (dalej – Powiatowy Inspektor, organ) w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych oraz ich użytkowania w sposób rażąco naruszający zatwierdzony projekt budowlany i prawo miejscowe poprzez prowadzenie uciążliwej działalności gospodarczej na działce nr 1, w gminie P., objętej decyzją udzielającą pozwolenia na budowę, wydaną przez Starostę [...] z dnia 5 grudnia 2013 r. nr [...] (znak [...]).

Skarżący wniósł o wstrzymanie użytkowania wspomnianych obiektów do czasu wyjaśnienia sprawy, a także zobowiązania organu do podjęcia działań w sprawie i orzeczenie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. W skardze zawarto również żądanie zastosowania art. 223 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm. – dalej k.p.a.) oraz art. 149 § 2 oraz art. 200 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm. – p.p.s.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00