Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 198/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. Ch. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 21 grudnia 2022 r., nr SKO.421.986.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga K. C., reprezentowanego przez adwokata, została wniesiona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w następującym stanie faktycznym:

Decyzją z 2 listopada 2022 r. Prezydent Miasta Słupska odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką – W. C. W uzasadnieniu Prezydent wskazał, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności W. C. Nadto wykonywane przez skarżącego czynności nie stanowią o zapewnieniu stałej, całodobowej opieki. Stała opieka nie jest na tę chwilę niezbędna, a czynności, jakie wykonuje wnioskodawca na rzecz matki mają charakter pomocowy. Prezydent wskazał także, że podczas wywiadu skarżący przyznał, że pracuje dorywczo i ma trudności finansowe.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku decyzją z 21 grudnia 2022 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu Kolegium, podzielając stanowisko orzecznictwa sądów administracyjnych, wskazało, że organ pierwszej instancji błędnie uznał, że zastosowanie w niniejszej sprawie znajduje art. 17 ust. 1b u.ś.r., którego treść uzasadnia odmowę przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, z uwagi na fakt, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności matki skarżącego. Kolegium uznało jednak, że organ I instancji zasadnie odmówił wnioskowanego świadczenia, gdyż nie zostały spełnione przesłanki z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r. Zdaniem Kolegium. z wywiadu środowiskowego wynika bowiem, że bezwzględna i stała obsługa nie jest matce skarżącego niezbędna. Nadto w czasie wywiadu środowiskowego skarżący oświadczył, że pracuje dorywczo i ma problemy finansowe. Fakt wykonywania przez skarżącego pracy, niezależnie od formy prawnej zatrudnienia, uniemożliwia przyznanie mu świadczenia pielęgnacyjnego. Potwierdza przy tym w sposób jednoznaczny, że zakres sprawowanej przez niego opieki nad matką nie jest na tyle absorbujący, by uniemożliwiał mu pracę zarobkową. Dodatkowo Kolegium wskazało, że W. C. posiada dwie dorosłe wnuczki, zatem możliwe jest takie zorganizowanie opieki nad nią, by nie utrudniało to żadnemu z ww. członków rodziny pracy zawodowej. Nadto matce skarżącego zaproponowano pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej, udział w projektach "Korpusu wsparcia seniorów", "Opiece wytchnieniowej", czy w formie usług opiekuńczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00