Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 227/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 listopada 2023 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 30 listopada 2022 r., nr SKO.421.913.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

D. C. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 30 listopada 2022 r., nr SKO.421.913.2022, którą utrzymano w mocy decyzję Burmistrza Czerska, w imieniu którego działał Koordynator ds. Świadczeń Rodzinnych Centrum Usług Społecznych w Czersku, z 14 października 2022 r., nr SŚR.5231.ŚP.002362.10.2022, o odmowie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

D. C. złożyła do Centrum Usług Społecznych w Czersku wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym mężem S. C.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że mąż skarżącej, S. C. (ur. 26 kwietnia 1948 r.) legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Chojnicach z 4 czerwca 2007 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie zostało wydane na stałe, a ponadto wynika z niego, że nie da się ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 17 stycznia 2005 r.

W toku postępowania, w tym na podstawie złożonych przez skarżącą oświadczeń oraz przeprowadzonego w dniu 21 września 2022 r. wywiadu środowiskowego, organ I instancji ustalił, że skarżąca sprawuje opiekę nad mężem od 5 lat. S. C. od 10 lat cierpi bowiem na chorobę Parkinsona, która postępuje, ma z tego powodu luki pamięciowe. Mąż skarżącej zmaga się także z żarłocznością psychiczną, która przejawia się niekontrolowanymi epizodami objadania się, a następnie prowokowaniem wymiotów. Z tego powodu, skarżąca przygotowuje mężowi wszystkie posiłki i kontroluje ich spożywanie. S.C. wymaga pomocy skarżącej we wszystkich codziennych czynnościach. Skarżąca pomaga mężowi w dojściu do toalety i siadaniu na nią, ubiera go, karmi, aplikuje lekarstwa, wykonuje czynności higieniczne (w tym zmienia pampersy), wychodzi z nim na spacery, korzystając z wózka inwalidzkiego (w mieszkaniu mąż skarżącej porusza się o kulach).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00