Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II SA/Bd 555/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Renata Owczarzak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2023 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta M. T. z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...].

Uzasadnienie

II SA/Bd 555/23

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] lutego 2023 r., znak: [...], Prezydent Miasta [...] odmówił P. K. (dalej: skarżąca) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na syna – A. R., legitymującego się orzeczeniem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w T. z dnia [...] maja 2022 r., zmienionym w części orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 2022 r., kwalifikującym go do osób ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że skarżąca ma przyznaną rentę socjalną z uwagi na orzeczoną trwałą całkowitą niezdolność do pracy, wobec czego zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm. – dalej "u.ś.r.") nie przysługuje jej świadczenie pielęgnacyjne.

Od powyższej decyzji organu pierwszej instancji skarżąca wniosła odwołanie, w którym wskazała, że jej renta socjalna jest zdecydowanie niższa niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, zaś pozbawienie jej możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego jest sprzeczne z założeniami ustawy o świadczeniach rodzinnych. W ocenie skarżącej organ powinien był rozważyć przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości stanowiącej różnicę między ww. świadczeniami albo wskazać inne rozwiązanie, np. poprzez zawieszenie wypłaty renty socjalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00