Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. I SA/Bk 374/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marcin Kojło, asesor sądowy WSA Justyna Siemieniako, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi P. S. na pisemną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 sierpnia 2023 r., nr 0112-KDIL3.4012.306.2023.1.KFK w przedmiocie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 24 maja 2023 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek P.S. (dalej jako: "wnioskodawca", "skarżący") o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył kwestii możliwości stosowania się do interpretacji w zakresie stawki VAT wydanej w 2016 r.

We wniosku dokonano następującego opisu stanu faktycznego:

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na hurtowym nabywaniu olejów konopnych od dostawców w Polsce i Holandii, a następnie oferowaniu ich do dalszej sprzedaży hurtowej i detalicznej. Oferowane przez niego oleje konopne stanowią wyciąg z nasion i kwiatów konopi włóknistych (Cannabis sativa L.), tłoczony metodą ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym (SFE – supercritical fluid extraction). Metoda ta polega na wyciskaniu oleju za pomocą dwutlenku węgla w stanie ciekłym, sprężonego pod odpowiednim wysokim ciśnieniem w niskiej temperaturze. Jest to metoda bezpieczna i szeroko stosowana w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W procesie produkcji do olejów konopnych, oferowanych przez wnioskodawcę, nie są dodawane żadne substancje chemiczne, takie jak rozpuszczalniki, enzymy, aromaty, barwniki, substancje słodzące lub inne. Oleje konopne są wyciskane wyłącznie z odmian gatunkowych roślin konopi włóknistych, które zostały wpisane do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). W składzie olejów konopnych znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. kwas linolowy (ok. 60%), kwas a-linolenowy (ok. 19%), a w mniejszych ilościach kwasy y-linolenowy i stearydynowy, a także tokoferole, karotenoidy, sterole i polifenole. Oleje konopne zawierają również kannabinoidy, w szczególności CBD i CBDa, CBC, CBG i CBN. Każda partia jest testowana laboratoryjnie w celu zapewnienia, że suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego nie przekracza dopuszczalnych wartości, określonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00