Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 października 2023 r., sygn. IV SA/Wr 197/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 października 2023 r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 19 stycznia 2023 r. nr SKO/RŚ-423/796/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy (dalej: SKO) utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta Lubina z dnia 22 listopada 2022 r. odmawiające E. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Jak wynikało z akt sprawy pismem z dnia 30 sierpnia 2022 r. Strona wniosła o ustalenie prawa do ww. świadczenia.

Wskazaną na wstępie decyzją z dnia 22 listopada 2022 r. organ I instancji wniosek Strony rozpoznał odmownie. W uzasadnieniu podał, że matka Skarżącej Z. G. jest wdową od dnia 11 sierpnia 2022 r., ma dwoje dzieci: Skarżącą i jej siostrę D. W. Matka zamieszkuje sama, siostra Skarżącej jest na emeryturze, po przeszczepie leczy się hematologicznie i z uwagi na stan zdrowia nie może opiekować się mamą. Z przedłożonej dokumentacji wynika, że matka legitymuje się orzeczeniem z dnia 26 września 2019 r. zaliczającym ją do znacznego stopnia niepełnosprawności, stopień ten datowany jest od dnia 23 sierpnia 2019 r.

Z ustaleń wywiadu środowiskowego wynikało, że Strona nie zamieszkuje z pozostającą pod jej opieką 87 letnią matką. Z przedłożonej dokumentacji medycznej wynikało, że mama Skarżącej choruje na zespół otępienny w chorobie Alzheimera, stwierdza się możliwe nawracające stany depresyjne, chorobę niedokrwienną serca, stan po angioplastyce naczyń wieńcowych (w 2018 r.), nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, cukrzycę typu II, hiperlipemię, stan po fotokoagulacji odwarstwienia siatkówki (w 2008 r.), kamicę pęcherzyka żółciowego, stan po osteoporotycznym złamaniu kręgu kręgosłupa. W opinii lekarza pacjentka jest przewlekle chora, wymaga całodobowej opieki. Z przedłożonej dokumentacji wynika, że chora potrzebuje pomocy przy spożywaniu posiłków, szczególnie krojeniu, smarowaniu masłem, jak też przy czynnościach związanych z utrzymaniem higieny osobistej, ubieraniu i rozbieraniu. Korzysta z toalety przy pomocy innych osób. Z kolejnego orzeczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z dnia 3 października 2022 r. wynikało, że ze względu na występujące schorzenie i ograniczenie w codziennym funkcjonowaniu wymaga pomocy codziennej w porannej toalecie (mycie, ubieranie), przygotowanie śniadania, podanie leków po śniadaniu, zakupy, w razie potrzeby wspólne wyjście do lekarza (pomoc w pokonaniu schodów), przygotowanie obiadu, podanie leków po obiedzie, mierzenie ciśnienia dwa razy dziennie, w zależności od kondycji fizycznej wspólne wyjście na ławkę przed blok, pranie, sprzątanie, prasowania, wspólne ćwiczenia sprawnościowe rąk, przygotowanie kolacji i pomoc w wieczornej toalecie. Organ wskazał także na dokumentację leczenia szpitalnego. Od 6 czerwca do 6 lipca 2019 r. chora była diagnozowana na Oddziale P., gdzie stwierdzono otępienie łagodne w chorobie Alzheimera możliwej. Wskazano, że matka Strony uległa wypadkowi, doznała złamania kręgosłupa i dwa miesiące była unieruchomiona w gorsecie (rok 2019). Od tego czasu porusza się przy pomocy kul w domu i przy pomocy drugiej osoby poza nim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00