Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 października 2023 r., sygn. III SA/Wr 973/22

Środki unijne

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Asesor WSA Dominik Dymitruk (sprawozdawca), Protokolant: specjalista Renata Pawlak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 października 2023 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 21 października 2022 r. nr 0201-IOA.4246.72.2022/JN w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi C. spółki z o.o. z siedzibą w L. (dalej: spółka, skarżąca, strona) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IAS, organ odwoławczy) z dnia 21 października 2022 r. (nr 0201-IOA.4246.72.2022/JN) utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego (dalej: organ I instancji, Naczelnik UCS) we Wrocławiu z dnia 15 czerwca 2022 r. (nr 458000-COC-2.4246.30.2022) w przedmiocie nałożenia na spółkę kary pieniężnej w wysokości 500 000 zł z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach bez koncesji w lokalu przy "ul. [...]" w L.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt administracyjnych sprawy wynika, że funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu przeprowadzili w dniu 22 stycznia 2020 r. kontrolę w lokalu o nazwie H. przy "ul. [...]" w L. w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, której ustalenia zawarli w dokumentacji zawierającej m.in. protokół przeszukania i oględzin automatów, a także protokół eksperymentu procesowego.

W wyniku kontroli stwierdzono, że w ww. lokalu znajdują się urządzenia do gier o nazwach: Finder Gamayun Hot Fun nr [...], Finder Gamayun nr [...], Finder Gamayun nr [...], Explorer nr [...] i Explorer nr [...], podłączone do zasilania i gotowe do gry. W ramach czynności kontrolnych obejmujących oględziny automatów i eksperyment procesowy polegający na odtworzeniu gier na automatach, uznali, że dostępne na automatach gry wyczerpują znamiona definicji gry na automacie określonej w art. 2 ust. 3 ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 847 z późn. zm., dalej jako: u.g.h.). Ustalenia te potwierdził biegły sądowy w opinii z dnia 5 kwietnia 2020 r., wskazując, że gry na wszystkich ww. automatach spełniają kryteria pozwalające na uznanie ich za automaty do gier w rozumieniu u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00