Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 października 2023 r., sygn. I SA/Sz 263/23
Inne; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia WSA Bolesław Stachura Protokolant Sekretarz sądowy Emilia Szeliga-Rydzewska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 lutego 2023 r. nr 0115-KDIT1.4011.57.2021.12.MN w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego M. S. kwotę [...]([...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. S. (dalej: "wnioskodawca", "strona", "skarżący") wniósł
skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
z [...] lutego 2023 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).
We wniosku, który wpłynął do organu interpretacyjnego [...] stycznia 2021 r. wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od [...] października 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą objętą kodami PKD: [...], [...], [...], [...] Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w ustawie z dnia
30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 ze zm. - dalej: "u.f.w.d.i."). Prowadzona przez niego działalność dotyczy rozwijania oraz ulepszania programów komputerowych,
które według art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm. - dalej: "u.p.a.p.p.")
są utworami. Działalność obejmuje czynności w zakresie wytwarzania oprogramowania (np. w postaci kodu źródłowego) oraz w zakresie wytwarzania części oprogramowania (poprzez rozwijanie i ulepszanie określonego programu komputerowego).