Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 października 2023 r., sygn. I SA/Sz 171/23
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.) Sędzia WSA Bolesław Stachura Protokolant Sekretarz sądowy Emilia Szeliga-Rydzewska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi S. S. z o. o. S. k. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2023 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.490.2022.1.KK w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Szczecinie (dalej: "wnioskodawca", "skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania momentu powstania obowiązku podatkowego dla wewnątrzwspólnotowego nabycia surowca od kontrahenta ze S. oraz wskazania w pliku JPK podatku należnego i naliczonego z tytułu nabycia surowca od kontrahenta ze S. .
We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podmiotem zarejestrowanym do transakcji wewnątrzwspólnotowych i z tego tytułu widnieje w systemie VIES jako uprawniony podmiot do transakcji WNT i WDT. W zakresie prowadzonej działalności zajmuje się produkcją probiotyków
oraz ich sprzedażą pod własną marką.
W związku z procesem wytworzenia jednego z najnowszych produktów,
który jest przeznaczony dla dzieci, konieczne jest przeprowadzenie wysoko wyspecjalizowanego procesu upłynnienia surowca probiotycznego. Na tę okoliczność wnioskodawca zawarł umowę z usługodawcą zagranicznym na terenie W. ,
gdyż na ten moment nie posiada stosownego know-how ani zaplecza maszynowego. Na podstawie zawartej umowy w. usługodawca dokonuje przy wykorzystaniu posiadanego know-how specjalistycznego procesu zmieszania dostarczonego przez wnioskodawcę surowca probiotycznego w postaci proszku z własnymi składnikami upłynniającymi (olejem roślinnym i emulatorem) oraz gotową formę płynną produktu pakuje w opakowania jednostkowe. Za wykonaną usługę wystawia stosowną fakturę usługową na przetworzenie, tj. zmianę formy proszkowej na płynną wraz z raportem wskazującym jakiego surowca (konkretna seria) oraz w jakiej ilości ona dotyczy. Surowiec probiotyczny dostarczany do W. na potrzeby ww. procesu jest kupowany przez wnioskodawcę od dostawcy ze S. i ze względów logistycznych jest transportowany bezpośrednio z terenu F. , gdzie znajduje się zakład produkcyjny s. dostawcy do W. , tj. miejsca wykonania usługi upłynnienia.