Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 października 2023 r., sygn. II SA/Ol 400/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Chybicki Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2023 r. sprawy ze skargi G. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 23 grudnia 2022 r. Starosta Węgorzewski (dalej: "Starosta") na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1993 z późn. zm., dalej: "ustawa") zatrzymał G.O. (dalej: "skarżący") prawo jazdy kat. B. Stwierdził, że Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgorzewie wystąpił z wnioskiem o zatrzymanie skarżącemu prawa jazdy jako dłużnikowi alimentacyjnemu i jednocześnie przesłał decyzję z 4 października 2022 r. o uznaniu skarżącego za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. W uzasadnieniu wniosku M-GOPS podał, że złożył wniosek o ściganie skarżącego za przestępstwo określone w art. 209 § 1 kodeksu karnego. Starosta zaznaczył, że zawiadomiony o wszczęciu postępowania w sprawie skarżący nie wniósł żadnych uwag i nie kwestionował faktów.

W złożonym od powyższej decyzji odwołaniu skarżący stwierdził, że Sąd Rejonowy

w Garwolinie wydał wyrok z art. 209 § 1 kodeksu karnego, wobec czego nie może być podwójnie karany za ten sam czyn. Administracyjne zatrzymanie prawa jazdy, niezależne od wyniku postepowania karnego stwierdzającego winę skarżącego, jest sprzeczne z zasadą lojalności Państwa wobec obywateli, narusza prawo do sądu i zasadę dwuinstancyjności postępowania. Zaznaczył, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z grudnia 2022 r. uznał za niezgodne z Konstytucją zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Dodał, że zatrzymanie prawa jazdy wyklucza jego szanse na znalezienie zatrudnienia, co jest przyczyną niepłacenia alimentów. Wyjaśnił, że jego problemy finansowe spowodowane są długotrwałym postępowaniem upadłościowym. Podał ponadto, że ma na utrzymaniu czworo innych dzieci i żonę, która z uwagi na stan zdrowia, wymaga jego opieki, obejmującej prowadzenie pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00