Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 października 2023 r., sygn. I SA/Łd 529/23

Podatkowe postępowanie

Dnia 12 października 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki Asesor WSA Tomasz Furmanek (spr.) Protokolant Asystent sędziego Daria Przybylska-Cieplucha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2023 roku sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 10 maja 2023 r. nr 1001-IEW-1.4263.43.2022.10.1016.KM w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za kwiecień 2022 r. wraz z odsetkami za zwłokę 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz strony skarżącej kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Łd 529/23

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 10 maja 2023 roku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 10 listopada 2022 r. w sprawie odmowy A. Sp. z o.o. (dalej: spółka, podatnik, skarżąca, wnioskodawca) umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za kwiecień 2022 r. w kwocie 50.749,00 zł wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości 1.668,00 zł.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśniono, że pismem z dnia 10 sierpnia 2022 r. spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za kwiecień 2022 r., powstałej w związku z transakcją ze spółką B.. Strona skarżąca, we wniosku o umorzenie, wskazała, że poprzez działania organu pierwszej instancji, zablokowanie konta bankowego, a także wyrejestrowanie z VAT nie była zdolna do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z nieuregulowaniem płatności za towar spółka B. zażądała jego zwrotu. Jednak z uwagi na dokonaną już sprzedaż tego towaru, a także blokadę środków pieniężnych na rachunku bankowym wnioskodawca nie był w stanie rozliczyć się w inny sposób, jak tylko przekazać Spółce B., na zasadzie kompensaty towar, który został pozyskany od innego producenta. Przekazany towar, z uwagi na stratę jego wartości, nie pokrył całości zadłużenia. Za towar ten skarżąca spółka nie otrzymała zapłaty, a zatem nie będzie mogła rozliczyć transakcji VAT. Mając na uwadze powyższe wniesiono o umorzenie podatku VAT za kwiecień 2022 r., obejmujący jedyną sprzedaż na rzecz Spółki B..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00