Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 października 2023 r., sygn. III SA/Gl 872/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędzia WSA Dorota Fleszer, Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant Referent Magdalena Janik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2023 r. sprawy ze skargi I. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 27 września 2022 r. 2401-IOA.4105.41.2022.BF w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 17 lutego 2022 r. Śląski Urząd Celno-Skarbowy w K. przekazał Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego w K. (dalej: "organ I instancji") zgromadzone w toku kontroli materiały, z których wynika, że w dniu 22 lipca 2021r. funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w K. przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego odnośnie stosowania znaków akcyzy i oznaczania nimi wyrobów akcyzowych w sklepie E w Z. przy ul. [...] prowadzonym przez I. C. (dalej: "skarżąca, strona"). Kotrolujący ustalili, że strona oferowała do sprzedaży nieoznaczone polskimi znakami akcyzy aromaty do tytoniu, które wyeksponowane były w witrynach wśród płynów do e-papierosów. W składzie aromatów wymieniony został [...] jako nośnik aromatu. Kontrolujący ustalili, że kontrolowany podmiot nie sporządził spisu z natury wyrobów bez znaków akcyzy i nie przedstawił tego spisu do potwierdzenia właściwemu naczelnikowi urzędu celno- skarbowego.

Pismem z 4 października 2021 r. strona złożyła wyjaśnienia do protokołu kontroli celno- skarbowej gdzie wskazała, iż w jej opinii sprzedaż aromatów nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, gdyż produkty te nie stanowią wyrobów akcyzowych w postaci płynu do papierosów elektronicznych. Sposób użytkowania towaru wynika z informacji na etykietach. Zamierzeniem jest, aby konsument nabył dany aromat i samodzielnie go zmieszał z tytoniem, bądź wykorzystał w kominku zapachowym lub do aromatyzowania płynów do dezynfekcji. Wyjaśniła, iż roztwory z nikotyną jak i beznikotynowe, bazy do roztworów zawierające [...] lub [...] oraz inne mieszaniny należy traktować jako wyrób przeznaczony do tego celu, gdy znajdują się one u podmiotu, który wykorzystuje je jako płyn do papierosów elektronicznych. Sprzedawca aromatu nie może weryfikować sposobu wykorzystania tych produktów u swoich klientów, a skład [...] nie może decydować o jej kwalifikacji i przeznaczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00