Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 października 2023 r., sygn. I SA/Bd 298/23

Egzekucyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Szulc Sędziowie sędzia WSA Leszek Kleczkowski asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi T. W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 kwietnia 2023 r. nr 0401-IEE.7113.34.2023.2 w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego we [...] (dalej: "NUS") prowadzi postępowanie egzekucyjne z majątku T. W. (dalej: "Skarżący") obejmujących zaległość z tytułu podatku VAT za miesiące od marca do lipca 2013 roku oraz wrzesień i październik 2013 roku. W toku postępowania organ egzekucyjny zajął nieruchomość położoną w [...] G., [...], działka nr [...]. Zawiadomienie o zajęciu nieruchomości doręczono Skarżącemu w dniu [...] lutego 2023 r.

Skarżący wniósł skargę na czynność egzekucyjną zajęcia przedmiotowej nieruchomości w dniu [...] lutego 2023 r., w której zarzucił: - dokonanie zajęcia nieruchomości na poczet przedawnionej wierzytelności; - brak podstawy dokonania zajęcia; - prowadzenie egzekucji na podstawie zaskarżonego zarzutami tytułu wykonawczego, - rażące zawyżenie kosztów egzekucyjnych.

Wobec powyższego. Skarżący wniósł o wstrzymanie prowadzonego postępowania egzekucyjnego na czas rozpatrzenia skargi i uchylenie w/w czynności egzekucyjnej.

Postanowieniem z dnia [...] marca 2023 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego we [...] skargę oddalił.

Na powyższe rozstrzygnięcie Skarżący wniósł zażalenie.

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: "DIAS") stwierdził, że rozpoznanie skargi na czynność egzekucyjną zostało ograniczone do zbadania, czy dokonane przez organ egzekucyjny zajęcie nieruchomości przeprowadzone zostało zgodnie z przepisami dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2022 r. poz. 479 z późn. zm.; dalej "u.p.e.a."). W ocenie DIAS zaskarżona czynność egzekucyjna została przeprowadzona w sposób prawidłowy. Organ egzekucyjny dokonał bowiem zajęcia nieruchomości przez przesłanie do Skarżącego zawiadomienia z wezwaniem, aby zapłacił egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości. Równocześnie z wysłaniem wezwania, organ egzekucyjny złożył do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji. Oceniając podjętą czynność egzekucyjną w świetle powołanych przepisów DIAS stwierdził, że została przeprowadzona w sposób prawidłowy. NUS zastosował środek egzekucyjny przewidziany w art. 1a pkt 12 lit. a) u.p.e.a. tj. egzekucję z nieruchomości oraz podjął prawidłowe działania w celu jego zastosowania zgodnie z art. 110c powołanej ustawy. Zawiadomienie o zajęciu zostało sporządzone w sposób prawidłowy i zawierało wszystkie elementy, o których mowa w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00