Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 września 2023 r., sygn. IV SA/Wr 60/23

Kombatanci

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: Specjalista Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 6 września 2023 r. sprawy ze skargi R. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 21 listopada 2022 r. nr DSE2-K1057-D19517-23D/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego R. G. kwotę 100 (słownie : sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem z dnia 29 kwietnia 2022 r., adresowanym do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: organ, Szef Urzędu), którym R. G. (dalej: strona, skarżący) domagał się potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w świetle przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 319, dalej: ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej). Wniosek uzasadnił prowadzeniem w sposób ciągły na terenie K. łącznie przez co najmniej 12 miesięcy (tj. wrzesień 1987 – czerwiec 1989), w ramach struktur zorganizowanych oraz we współpracy z nimi (tj. Komitet Oporu Społecznego, Konfederacja Oporu Społecznego, Niezależne Zrzeszenie Młodzieży), zagrożonej odpowiedzialnością karną, działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.

W opisie działalności strona wskazała, że po rozpoczęciu nauki w [...] L.O. im [...] (wrzesień 1987 r.) założyła razem z kolegami, K. N. i P. K., komórkę KOS. Prowadzona przez nich działalność polegała głównie na regularnym kolportażu ulotek i wydawnictw podziemnych na terenie szkoły oraz rozrzucaniu ulotek. Jednym z miejsc wytwarzania ulotek był dom strony. Strona opisała liczne akcje, w których brała udział, m.in.: rozrzucenie ok. tysiąca ulotek w dniu 1 maja 1988 r. w obronie strajkujących robotników, rozrzucenie ulotek i umieszczenie haseł wzywających do bojkotu wyborów w czerwcu 1988 r., zakłócenie przebiegu wyborów na osiedlu uroczysko, wzięcie udziału w antykomunistycznej manifestacji w K. w dniu 31 sierpnia 1988 r., zorganizowanie własnej dużej manifestacji w dniu 11 listopada 1988 r., w trakcie której strona została zaatakowana przez nieumundurowanych funkcjonariuszy SB, przygotowanie i rozrzucenie ulotek wzywających do demonstracji (listopad-grudzień 1988 r.), zorganizowanie na terenie [...] L.O. tzw. cichej przerwy, podczas której młodzież [...] liceum zgromadziła się w holu głównym, aby oddać hołd zabitym podczas stanu wojennego, współorganizowanie happeningu i przemarszu młodzieży z [...] szkól ponadpodstawowych ulicami K. w dniu 21 marca oraz 1 kwietnia 1989 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00