Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 września 2023 r., sygn. III SA/Wa 1441/23
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant sekretarz sądądowy Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2023 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2021 r. oraz zabezpieczenia ich na majątku podatnika 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika W. Urzędu Celno-Skarbowego w O. z dnia [...] września 2022 r. nr [...] , w zakresie, w jakim decyzje te dotyczą ustalenia kwot dodatkowego zobowiązania podatkowego oraz zabezpieczenia ich na majątku Spółki, i w tym zakresie umarza postępowanie podatkowe; 2) oddala skargę w pozostałym zakresie; 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 997 zł (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w O. ("Naczelnik" lub "NUCS") wszczął wobec P. Sp. z o. o. w W. ("Skarżąca", "Strona" lub "Spółka") kontrolę celno-skarbową w przedmiocie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za okres od sierpnia do października 2021 roku. Następnie Naczelnik, decyzją z [...] września 2022 r., określił Spółce przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w ww. zakresie.
Spółka wniosła odwołanie, w którym zarzucił naruszenie:
- art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej ("ustawa o KAS") oraz art. 54 ust 1 i ust. 2 tej ustawy w zw. z art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej też "O.p.") oraz art. 16 i art. 17 Ordynacji podatkowej, polegające na prowadzeniu niniejszego postępowania przez Organ pierwszej instancji pomimo braku jego właściwości rzeczowej i miejscowej w sprawie, co prowadzi do nieważności postępowania, stosownie do art. 247 § 1 pkt 1 O.p.;