Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 września 2023 r., sygn. I SA/Po 508/23

Podatkowe postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 września 2023 r. sprawy ze skargi T. L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 4 maja 2023 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] postanowieniem z 27 stycznia 2023 r., nr [...] wydanym względem T. L. (dalej zwanej również skarżącą) nadał rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji podatkowej Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego we [...] z 16 grudnia 2022 r., nr [...]

Wyjaśniono, że wskazaną ostatnio decyzją określono skarżącej wysokość podatku do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm. – dalej w skrócie: "ustawa o PTU") za miesiące od września do grudnia 2018 r. Od wskazanej decyzji wniesiono odwołanie.

Ustalono, że wobec skarżącej toczy się postępowanie egzekucyjne w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r. oraz odsetek od nieuregulowanej zaliczki na ten podatek za grudzień 2020 r. Skarżąca nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można by ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia. W 2021 r. skarżąca osiągnęła przychody w kwocie [...]zł ponosząc przy tym stratę w kwocie [...]zł. W bilansie sporządzonym na koniec 2020 r. wykazano aktywa obrotowe o wartości [...] zł oraz ujemny kapitał własny o wartości -[...] zł. Nie złożono przy tym sprawozdania finansowego za 2021 r., ostatnią deklarację VAT złożono za maj 2021 r. W 2022 r. nie dokonywano również wpłat na podatek dochodowy od osób prawnych. W świetle powyższych okoliczności w ocenie Naczelnika można zasadnie przyjąć, że skarżąca co najmniej od lutego 2021 r. nie generuje przychodów. Skarżąca posiada również zaległości podatkowe wynikające z nieostatecznych decyzji podatkowych w zakresie VAT za okres od marca do października 2020 r. w łącznej kwocie [...]zł oraz z tytułu dodatkowego zobowiązania w tym podatku za styczeń oraz okres od marca do października 2020 r. w łącznej kwocie [...]zł. Skarżąca posiada również zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych za 2020 r. w kwocie [...]zł wraz z odsetkami od nieuregulowanej w terminie zaliczki na ten podatek za grudzień 2020 r. w kwocie [...]zł. Wobec skarżącej toczone jest również postępowanie podatkowe w przedmiocie VAT za okres od stycznia do grudnia 2019 r. Obawę niewykonania zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności potwierdzają zawarte w niej ustalenia. Wynika z nich bowiem, że skarżąca była beneficjentem nierzetelnych faktur VAT jak również pełniła rolę bufora dla kolejnych w łańcuchu podmiotów posługujących się nierzetelnymi fakturami VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00