Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 27 września 2023 r., sygn. I SA/Op 228/23

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Judecki Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Asesor sądowy WSA Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 września 2023 r. sprawy ze skargi L. L. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 czerwca 2023 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.986.2022.2.MKA w przedmiocie zastosowania interpretacji ogólnej i uznanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej za bezprzedmiotowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez L. L. (dalej jako: strona, skarżąca, wnioskodawczyni) jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 czerwca 2023 r. utrzymujące w mocy postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 kwietnia 2023 r. o zastosowaniu do wniosku skarżącej o wydanie interpretacji indywidulanej z 16 grudnia 2022 r. w części dotyczącej pytania nr 2 interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 15 września 2020 r. znak DD3.8201.1.2018 i wskazujące, że w tej części wniosek skarżącej jest bezprzedmiotowy.

Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Pismem z 16 grudnia 2022 r. (uzupełnionym pismem z 6 marca 2023 r.) skarżąca działająca przez pełnomocnika, złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (dalej: wniosek) w zakresie opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży namalowanych przez nią obrazów. W opisie stanu faktycznego we wniosku skarżąca podała, że: "Z galeriami sztuki i domami aukcyjnymi wnioskodawczyni zawiera umowy, na podstawie których zleca danemu podmiotowi - w zamian za określone w umowie procentowo wynagrodzenie (prowizję) - dokonanie sprzedaży określonego obrazu lub obrazów za możliwie najwyższą cenę na prowadzonej publicznie aukcji, w ramach oferty galeryjnej (poaukcyjnej) lub online. Jeżeli obraz wnioskodawczyni zostanie sprzedany na rzecz osoby, która zaoferowała najwyższą cenę (tj. kupującego), kupujący płaci cenę sprzedaży na rzecz danej galerii sztuki lub domu aukcyjnego. Wynagrodzenie danej galerii sztuki lub domu aukcyjnego (prowizja) potrącane jest z ceny sprzedaży za obraz, która przelewana jest przez tę galerię lub dom aukcyjny na rachunek bankowy wnioskodawczyni. Poza opisaną wyżej sprzedażą obrazów za pośrednictwem galerii sztuki i domów aukcyjnych, zdarza się również, że osoba zainteresowana zakupem obrazu nawiązuje bezpośredni kontakt z wnioskodawczynią i wnioskodawczyni sprzedaje obraz takiej osobie bez pośrednictwa galerii sztuki lub domu aukcyjnego. Tego typu transakcje zdarzały średnio 1- 2 w roku. Żadna z zawartych przez wnioskodawczynię umów (dotyczy to zarówno umów z galeriami sztuki i domami aukcyjnymi, jak i sprzedaży bezpośredniej) nie zawierała postanowienia o przeniesieniu na inną osobę/inny podmiot autorskich praw majątkowych do stworzonych przez wnioskodawczynię obrazów. Przedmiotem sprzedaży był każdorazowo konkretny obraz (czyli egzemplarz utworu)".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00