Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 września 2023 r., sygn. II SA/Ol 492/23

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Piotr Chybicki asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że w dniu 30 listopada 2022 r. T. S. (dalej jako: strona, skarżący) złożył wniosek o dodatek węglowy. We wniosku wskazano, że zamieszkuje w miejscowości [...], [...] w gospodarstwie wieloosobowym z B. S..

Wójt Gminy (organ I instancji) decyzją z 3 stycznia 2023 r. odmówił stronie przyznania dodatku węglowego. W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że wedle art. 2 ust. 3d ustawy o dodatku węglowym (u.d.w.) gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Przepisy art. 2 ust. 3c-3d u.d.w. mają zastosowanie tylko w przypadku, gdy dwa gospodarstwa domowe zamieszkują pod tym samym adresem, lecz w osobnych lokalach. W efekcie, jeżeli w opisanej sytuacji okaże się, że druga rodzina, która złożyła wniosek o dodatek węglowy pod ten sam adres zamieszkania, zamieszkuje co prawda pod tym samym adresem, lecz w innym lokalu, to możliwe jest przyznanie jej dodatku węglowego na podstawie art. 2 ust. 3d u.d.w. po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Ponadto wnioskodawca powinien określonymi dokumentami z instytucji, do której zwrócił się o ustalenie odrębnego adresu zamieszkania, wykazać, że w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach. Wskazano, że na podstawie danych uzyskanych z rejestrów publicznych oraz z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego organ ustalił, że w budynku pod adresem zamieszkania skarżącego znajdują się dwa oddzielne gospodarstwa domowe z dwoma oddzielnymi wejściami i odrębnymi źródłami ogrzewania. Natomiast nie zostały poczynione stosowne kroki do wyodrębnienia adresu zamieszkania. W związku z tym, że nie zostały spełnione przesłanki do przyznania dodatku węglowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00