Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 września 2023 r., sygn. III SAB/Łd 161/23
Cudzoziemcy
Dnia 27 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wyporska-Frankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, po rozpoznaniu w dniu 27 września 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Z. H. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę 1. stwierdza, że Wojewoda Łódzki dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania w załatwieniu wniosku Z. H. z dnia 19 maja 2023 roku; 2. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie; 4. zasądza od Wojewody Łódzkiego na rzecz Z. H. kwotę 100,- (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. R.T-M.
Uzasadnienie
Z.H. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w przedmiocie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.
19 maja 2023 r. skarżący złożył do Wojewody Łódzkiego wniosek o udzielenie skarżącemu zezwolenia na pobyt czasowy. Jako przesłankę pobytu wskazane zostało wykonywanie pracy. Do wniosku dołączono: 4 fotografie, opłatę 440 zł, kserokopię paszportu, oświadczenie cudzoziemca i pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową.
23 czerwca 2023 r. wniosek został zarejestrowany w systemie informatycznym POBYT.
29 czerwca 2023 r. pełnomocnik wnioskodawcy wniósł ponaglenie na działanie organu I instancji do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, zarzucając Wojewodzie Łódzkiemu dopuszczenie się niezałatwienia sprawy w terminie.
30 czerwca 2023 r. skarżący wniósł skargę na przewlekłość Wojewody Łódzkiego. W skardze zarzucił rażące naruszenie prawa, tj. art. 35 § 1 k.p.a. Zdaniem strony organ jedynie rejestrując wniosek oraz pismo pełnomocnika nie przyczynia się do załatwienia sprawy, zatem dopuścił się przewlekłości postępowania. Skarżący wniósł o: rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym, orzeczenie o przewlekłym prowadzeniu postępowania przez organ, zobowiązanie organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od otrzymania przez organ wyroku sądu wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 p.p.s.a. oraz zasądzenie kosztów postępowania.