Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 września 2023 r., sygn. III SAB/Łd 103/23

Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania

Dnia 6 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Kowalska Asesor WSA Anna Dębowska po rozpoznaniu w dniu 6 września 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. R. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego A. R. na bezczynność Wojewody Łódzkiego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Skargę na bezczynność Wojewody Łódzkiego w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wniosła do sądu A. R., będąca przedstawicielem ustawowym małoletniego syna R. R.. Zarzuciła organowi rażące naruszenie prawa, tj. art. 35 § 1 k.p.a. i zażądała orzeczenia o bezczynności organu, zobowiązania organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od otrzymania wyroku sądu wraz z aktami sprawy, a także zasądzenia od strony przeciwnej kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi wskazano m.in. że 20 grudnia 2022 r. został złożony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy skarżącego (26 lutego 2022 r. małoletnie dziecko wjechało na terytorium Polski). 28 kwietnia 2023 r. organ pozostawił wniosek bez rozpoznania. 13 czerwca 2023 r. przedstawiciel ustawowy dziecka złożył ponaglenie. Przedstawiciel ustawowy dziecka jest cudzoziemcem (obywatelem Ukrainy), który w Polsce pracował z przerwami od 2018 r. 15 czerwca 2023 r. cudzoziemcowi udzielono zezwolenia na pobyt czasowy. Poza tym przedstawiciel ustawowy dziecka posiada w Polsce rodzinę, zatrudnioną w tym samym przedsiębiorstwie (matkę oraz siostrę wraz z mężem, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy). W chwili wybuchu wojny na Ukrainie przebywała tam bardzo bliska rodzina przedstawiciela ustawowego dziecka, w tym małoletnie dziecko oraz mąż. Z uwagi na powyższe przedstawiciel ustawowy dziecka wstrzymywał się z przeniesieniem do Polski całości swoich interesów życiowych. Wybuch wojny przyspieszył jego decyzję o chęci trwałego pozostania w Polsce wraz z całą rodziną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00