Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 września 2023 r., sygn. II SA/Lu 522/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Asesor sądowy Maciej Gapski (sprawozdawca) Protokolant Specjalista Agnieszka Wojtas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2023 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 17 marca 2023 r. nr SKO.41/4744/LI/2022 w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Lublin decyzją z dnia 20 września 2022 r., po rozpatrzeniu wniosku E. K., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji budowlanej polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, na nieruchomości złożonej z działek nr ewid. [...], [...] (obręb 31, arkusz 12), położonej w L. przy ul. [...], [...].

Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał m.in. art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 53 ust. 3, 4 i 5, art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 1-6 oraz art. 64 ustawy z dnia 27 marca 2003 r., o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r., poz. 503 ze zm., dalej jako u.p.z.p.).

W ramach warunków i wymagań kształtowania ładu przestrzennego organ zawarł następujące ustalenia: wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni każdej z działek to maksymalnie 30,0%; udział powierzchni biologicznie czynnej min. 30%; szerokość elewacji frontowej każdego z budynków wyznaczono na maksymalnie 9,5 m; wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub okapu maksymalnie do 8,4 m, przy dachu wielospadowym o nachyleniu połaci od 15° do 45°, z kalenicą na wysokości maksymalnie 11,4 m. W zagospodarowaniu terenu nakazano uwzględnienie konieczności rozbiórki istniejącego budynku mieszkalnego i gospodarczego oraz wskazano, że realizacja jednego budynku może odbyć się na każdej z działek objętych inwestycją. Zakazano zmiany rzeźby terenu, które mogłyby mieć negatywny wpływ na działki sąsiednie. W uzasadnieniu podkreślono, że przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne nie jest sprzeczne z przepisami odrębnymi i spełnia warunki określone w u.p.z.p. Ponadto projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy uzyskał wszystkie niezbędne uzgodnienia wynikające z przepisów prawa i nie narusza interesu osób trzecich. Organ podkreślił, że w toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego zapewniono stronom czynny w nim udział.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00