Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 września 2023 r., sygn. I SA/Lu 529/21

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant specjalista Marta Wawrzecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2023 r. sprawy ze skargi Gminy O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 sierpnia 2021 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.393.2021.2.SM w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy O. 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 20 sierpnia 2021 r. stwierdził, że stanowisko Gminy O. (dalej: "Gmina") przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2021 r. i jego uzupełnieniu w przedmiocie w przedmiocie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów

i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221, ze zm., dalej: ustawa o VAT) w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dofinansowania otrzymanego ze środków europejskich – jest nieprawidłowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów

i usług. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Osi priorytetowej VI Środowisko i czysta energia. Działania 6.2. Projekt "Energia przyjazna środowisku" otrzymała dotację.

Realizując Projekt zakupiła i zamontowała piece centralnego ogrzewania opalane biomasą oraz instalacje kolektorów słonecznych (dalej: "OZE") na budynkach będących własnością mieszkańców, sporządziła dokumentację projektowo-kosztorysową, przygotowała analizę efektywności kosztowej niezbędnej do uzyskania dofinansowania projektów, przygotowała i złożyła wnioski

o dofinansowanie, zabezpieczyła rzeczowo realizację projektu, tj. przygotowała dokumentację przetargową, wyłoniła wykonawcę do realizacji Projektu, ustaliła harmonogram realizacji dokumentacji technicznej i rzeczowej OZE, sprawowała bieżący nadzór nad przebiegiem pracy, przeprowadziła odbiory końcowe i dokonała rozliczenia finansowego. W ten sposób wypełniła swoje ustawowe zadania publiczne wynikające z art. 2 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 – dalej: "u.s.g.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00