Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 793/23

Policja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura Sędziowie WSA Tadeusz Kiełkowski WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko (spr.) Protokolant Starszy Referent Paulina Grojec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2023 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 15 marca 2023 r. nr SKO.Soc/4116/35/2023 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie (dalej: SKO lub Kolegium) decyzją z dnia 15 marca 2023 r. nr SKO.Soc/4116/35/2023 działając na podstawie art. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 141 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz.U. z 2022, poz. 2000 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania B. K. (dalej: "skarżąca") utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Burmistrza Chełmka z dnia 22 grudnia 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego.

Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 8 listopada 2022 r. skarżąca zwróciła się do organu instancji o wypłatę dodatku węglowego.

Organ I instancji ustalił, że jest to kolejny wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożony na ten sam adres. Jako pierwszy został złożony wniosek przez A. G. w dniu 24 sierpnia 2022 r. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie. Organ 1 instancji powołał przepisy mające zastosowanie w przedmiotowej sprawie i podkreślił, że przyznanie dodatku węglowego dla kilku gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem jest możliwe, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. W tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Skarżąca w dniu 30 listopada 2022 r. złożyła oświadczenie, z którego wynika, iż nie podjęła działań służących wyodrębnieniu lokalu. W ocenie organu I instancji żądanie to nie miało podstaw prawnych, jednakże mając na celu pogłębianie zaufania obywateli do organu samorządu, w dniu 14 grudnia 2022 r. przeprowadzono wywiad środowiskowy. W wyniku wywiadu ustalono, że na parterze rodzice skarżącej mają oddzielne pomieszczenia i prowadzą oddzielne gospodarstwo domowe. Źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, opalany węglem, który ogrzewa cały dom, obieg centralnego ogrzewania jest wydzielony na parter domu oraz oddzielnie na piętro. Organ I instancji wskazał, że fakt prowadzenia samodzielnego gospodarstwa przez Wnioskodawczynię nie budzi wątpliwości, jednak ten fakt nie jest wystarczający, aby otrzymać dodatek węglowy. Zgodnie z art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym konieczne jest podjęcie działań służących wyodrębnieniu adresów zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw. W uzasadnieniu decyzji organ 1 instancji powołał się na Poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego (na stronie Ministerstwa), wskazując, iż nie stanowi on źródła prawa, jednakże jego publikacja miała na celu wskazanie kierunków interpretacji niejasnych przepisów oraz ujednolicenie interpretacji przez organy samorządów lokalnych. W związku powyższym organ I instancji orzekł o odmowie przyznania dodatku węglowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00