Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 września 2023 r., sygn. I SA/Kr 593/23
|Sygn. akt I SA/Kr 593/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 września 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek, WSA Michał Niedźwiedź, Protokolant: specjalista Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2023 r., sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 maja 2023 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.86.2023.2.IN w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
Sygnatura akt I SA/Kr 593/23
Uzasadnienie
W dniu 16 lutego 2023 r. pełnomocnik S. sp. z o.o. złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Wniosek dotyczył ustalenia:
czy dokonanie umorzenia udziałów pieniężnych i wypłaty wynagrodzenia za umorzenie w okresie opodatkowania ryczałtem będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem;
czy dokonanie umorzenia udziałów pieniężnych i wypłaty wynagrodzenia za umorzenie po utracie lub rezygnacji opodatkowania ryczałtem będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem.
W opisie zdarzenia przyszłego podano co następuje.
S. Sp. z o.o. Sp. z o.o. ("Wnioskodawca" lub "Spółka") prowadzi działalność gospodarczą, Spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sadowym. Spółka jest na dzień złożenia wniosku polskim rezydentem podatkowym w podatku dochodowym od osób prawnych ("CIT"), tj. posiada siedziby działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce.
Na moment złożenia Wniosku Spółka Wnioskodawca jest opodatkowany na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. Ryczałtem od dochodów spółek ("Ryczałt"), pierwszy rok podatkowy w Ryczałcie rozpoczął w październiku 2022 r. Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Obecnie 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają dwie osoby fizyczne ("Wspólnicy"), kore są również członkami zarządu Spółki. Wnioskodawca powstał z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej ("JDG") prowadzonej przez jednego ze Wspólników ("Wspólnik 1"). Przekształcenie nastąpiło zgodnie z art. 5841 Kodeksu spółek handlowych ("Przekształcenie"). Na moment wpisu Przekształcenia w KRS Spółka posiadała jednego udziałowca - Wspólnika 1, który objął wszystkie udziały w kapitale zakładowym Spółki ("Udziały Pierwotne"). Spółka podlega opodatkowaniu Ryczałtem od dnia wpisu Przekształcenia w KRS, tj. z dniem wpisu Przekształcenia w KRS rozpoczął się pierwszy rok podatkowy Spółki w Ryczałcie. Po Przekształceniu Spółka kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej JDG. W ramach Przekształcenia Spółka została następcą prawnym majątku JDG, zawartych umów (w tym umów rachunku bankowego oraz lokaty bankowej, stanowiącej zabezpieczenie "Umowy wieloproduktowej" w ramach której bank udziela ewentualnych pożyczek oraz wystawia gwarancje bankowe) oraz w chwili składania wniosku świadczy tożsame co JDG usługi przy wykorzystaniu tych samych pracowników, którzy zostali zatrudnieni przez JDG. Przed Przekształceniem JDG prowadziła księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.; "UOR"). W związku z Przekształceniem, JDG zamknęła przed Przekształceniem księgi rachunkowe na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 UOR, tj. na dzień poprzedzający rejestrację Przekształcenia w KRS. Następnie, na dzień wpisu Przekształcenia w KRS, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 UOR, Spółka otworzyła księgi rachunkowe. W związku z Przekształceniem składnikiem majątku Spółki zostały m.in. następujące aktywa: