Zwrot kosztów transportu ucznia niepełnosprawnego przed zawarciem umowy z gminą - Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 września 2023 r., sygn. II SA/Ke 417/23
Brak określenia w ustawie oświatowej terminu na złożenie wniosku o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły pozwala na refundację tych kosztów również za okres poprzedzający złożenie wniosku, gdy rodzice zapewnili przewóz we własnym zakresie.
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2023 r. sprawy ze skargi E. K. na czynność Prezydenta Miasta z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów przejazdu ucznia niepełnosprawnego do szkoły I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; II. zasądza od Gminy K. na rzecz E. K. kwotę [...](sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną czynnością - wyrażoną w piśmie z 25 kwietnia 2023 r. nr [...] skierowanym do E. K.-G. wnioskującej
o zwrot pokrycia kosztów dowożenia dziecka niepełnosprawnego A. G. do Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr [...] w K. (dalej też jako "szkoła integracyjna") Prezydent Miasta poinformował, że podstawą zwrotu tych kosztów jest umowa cywilnoprawna, o której mowa w art. 39a ust. 4 ustawy
z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm., zwana dalej "ustawą"). Organ wskazał, że zawarcie umowy inicjuje obowiązek gminy w zakresie zapewnienie dowozu. Momentem wiążącym dla organu prowadzącego jest zwrócenie się z wnioskiem przez rodzica o zwrot kosztów dowozu. Wobec tego, że wnioski o zwrot kosztów dowozu ucznia na rok [...] oraz [...] zostały złożone 19 kwietnia 2023 r., organ podkreślił, że ma 14 dni na sporządzenie umowy, a zwrot kosztów następuje po jej zawarciu.