Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 września 2023 r., sygn. II SA/Gl 951/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), , , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 września 2023r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 24 kwietnia 2023 r. nr SKO.PSW/41.5/1264/2023/4228 w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy G. z dnia 26 stycznia 2023r. nr [...].

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 24 kwietnia 2023 r. znak: SKO.PSW/41.5/1264/2023/4228 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej "Kolegium" lub "organ odwoławczy") utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Wójta Gminy G. (dalej "organ pierwszej instancji") z 26 stycznia 2023 r. znak: [...] w przedmiocie dodatku węglowego.

Powyższa decyzja Kolegium zapadła w następującym stanie sprawy.

Organ pierwszej instancji odmówił przyznania R. R. (dalej "skarżący") prawa do dodatku węglowego. Podstawę prawną decyzji stanowiły przepisy art. 2 ust. 1, ust. 2, ust. 3-3d, ust. 16, art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (tekst jednolity przywołany w podstawie prawnej decyzji: Dz. U. z 2023 r. poz. 141; dalej "u.d.w.") oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity przywołany w podstawie prawnej decyzji: Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.; dalej "k.p.a."). W uzasadnieniu decyzji wskazano, że złożony przez skarżącego wniosek był kolejnym wnioskiem, w którym wskazano ten sam adres zamieszkania. W trakcie wywiadu środowiskowego ustalono, że skarżący prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe użytkując parter domu jednorodzinnego. Odrębne gospodarstwo domowe na piętrze domu prowadzi syn skarżącego z rodziną. W budynku znajduje się jedno główne wejście od strony drogi dojazdowej do posesji, jeden licznik wody oraz jeden współdzielony kocioł na paliwo stałe. Licznik energii elektrycznej każda rodzina posiada swój. Zgodnie z oświadczeniem skarżącego z 5 stycznia 2023 r. w terminie do 30 listopada 2022 r. nie zostały podjęte kroki formalne w celu ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod adresem wskazanym we wniosku o dodatek węglowy. Skarżący nie przedłożył zaświadczenia o samodzielności lokalu, kopii złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu lub kopii wniosku o nadanie numeru porządkowego. Nie można mówić o samodzielności lokalu, którego ciągi komunikacyjne nie zostały wydzielone trwałymi ścianami do pełnienia przypisanej im funkcji. Nie została spełniona przesłanka z art. 2 ust. 2 u.d.w. bowiem skarżący nie zamieszkuje samotnie w budynku jendorodzinnym. W tych okolicznościach organ pierwszej instancji uznał, że skarżący nie spełnia przesłanek do uzyskania prawa do dodatku węglowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00