Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 września 2023 r., sygn. II SA/Bd 659/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 września 2023 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 lutego 2023 r., nr ŚR.5233.69.1.2023.KP, Burmistrz Lubrańca odmówił A. R. (skarżącej) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną: ojcem R. R.. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że okoliczności sprawy wynikające z zebranego materiału dowodowego nie wskazują, by opieka skarżącej nad ojcem miała charakter stały i długotrwały, albowiem ojciec jest osobą częściowo samodzielną, charakter i zakres wykonywanych czynności opiekuńczych nie rodzi konieczności rezygnacji skarżącej z zatrudnienia, a nadto nie zachodzi w sprawie związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy opieką a niepodejmowaniem zatrudnienia, albowiem orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności datowane jest na 2019 r., a skarżąca pozostaje nieaktywna zawodowo od 2013 r. Jako powód odmowy organ wskazał również brak ziszczenia się przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r., o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 - dalej "u.ś.r."), ponieważ niepełnosprawność ojca skarżącej nie powstała w którymś z okresów wskazanych w tym przepisie.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca, reprezentowana przez adwokata, podniosła, że wywodzenie negatywnej przesłanki dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z art. 17 ust. 1b u.ś.r. jest nieprawidłowe w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. K 38/13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00