Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Lu 224/21

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Karolina Orłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi Gminy R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 kwietnia 2021 r. nr 0114-KDIP4-1.4012.62.2021.2.AM w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy R. kwotę 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2021 stwierdził, że stanowisko Gminy R. (dalej: Gminy), przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2021 r., uzupełnionym pismem z dnia 18 marca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

- nieuznania otrzymanego przez gminę dofinansowania za wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu (pytanie nr 1) – jest nieprawidłowe,

- określenia podstawy opodatkowania dla otrzymanego dofinansowania i wynagrodzenia od mieszkańców za realizację świadczeń wykonywanych w ramach projektu (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizuje/będzie realizować inwestycję w zakresie odnawialnych źródeł energii pn. "OZE w gminie R.", polegającą na zakupie i montażu kolektorów słonecznych, pieców na biomasę, pomp aerotermalnych, pomp geotermalnych oraz ogniw fotowoltaicznych w/na/przy budynkach stanowiących własność mieszkańców Gminy. Instalacje znajdować się mają na dachach budynków, w jednostkowych przypadkach – na ich ścianach, względnie na gruncie lub budynkach gospodarczych; pompy geotermalne będą montowane poza budynkami. Projekt dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11. Powierzchnia budynków nie przekracza 300m2, działalność gospodarcza nie jest w nich prowadzona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00