Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Odmowa umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku przesłanek prawnych - Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. II SA/Lu 380/23

Osoba ubiegająca się o umieszczenie w domu pomocy społecznej musi spełniać warunki określone w art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, tj. być osobą, której nie można zapewnić wystarczającej pomocy w formie usług opiekuńczych. Sam fakt posiadania zaświadczenia lekarskiego o potrzebie całodobowej opieki nie jest wystarczający do przyznania tej formy pomocy, jeśli osoba dobrze funkcjonuje w swoim dotychczasowym środowisku z pomocą rodziny i istnieją inne możliwości pomocy.

Teza od Redakcji

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Parchomiuk Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja Asesor sądowy Bartłomiej Pastucha (sprawozdawca) Protokolant Referent Natalia Kondraciuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia 8 lutego 2023 r. znak: SKO.PS/40/572/2022 w przedmiocie skierowania do domu opieki społecznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Zamościu decyzją z dnia 8 lutego 2023 r. nr SKO.PS/40/572/2022, po rozpatrzeniu odwołania K. P. (dalej także jako "skarżący" lub "wnioskodawca") od decyzji Wójta Gminy Ulhówek z dnia 28 października 2022 r. nr GOPS.4457.6.2022 w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w formie umieszczenia w domu pomocy społecznej, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że skarżący pismem z dnia 1 września 2022 r. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o skierowanie do domu pomocy społecznej. W treści pisma wskazał, że jest osobą niesamodzielną, potrzebuje pomocy innych osób przy codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie, gotowanie, czy zakupy żywności.

W toku postępowania wszczętego powyższym wnioskiem organ pierwszej instancji przeprowadził środowiskowy. Podczas wywiadu informacji w imieniu skarżącego udzielała jego siostra J. D. Skarżący nie rozumiał bowiem zadawanych pytań, ani nie potrafił udzielić na nie odpowiedzi. Z uzyskanych informacji wynikało, że wnioskodawca jest osobą w podeszłym wieku, cierpiącą na schizofrenię i utrzymującą się z emerytury w wysokości 1.474,22 zł. Do marca 2022 r. opiekował się nim jego brat, który zmarł. W dacie wywiadu środowiskowego opiekę nad skarżącym sprawowała jego siostra J. D., wspólnie z pozostałym rodzeństwem. Ustalono również, iż pomimo wieku oraz swoich schorzeń, skarżący jest osobą samodzielnie poruszającą się w obejściu i nie stwarzającą zagrożenia dla siebie oraz swojego otoczenia. Skarżący funkcjonuje na co dzień dobrze z pomocą swojej siostry, która sprawuje nad nim opiekę i jest bezdzietną wdową. Wnioskodawca nie skorzystał z propozycji przyznania mu usług opiekuńczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00