Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 sierpnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 421/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: WSA Ewa Michna (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 21 grudnia 2022 r. znak: SKO-NP-4115-223/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z 31 marca 2022 r. Wójt Gminy N. odmówił M. K. (dalej: skarżący) przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podał, że w sprawie nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2140) - dalej: "u.ś.r.". Matka skarżącego, urodzona w 1953 r., posiadała wydane 26 lutego 2021 r. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w którym jednocześnie istniał zapis, że "niepełnosprawności istnieje od - nie da się ustalić". Wobec czego organ wskazał, że "mimo sprawowania najlepszej opieki nad matką", należało odmówić skarżącemu wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu skarżący podniósł zarzut naruszenia art. 17 ust. 1b, art. 17b ust. 1 pkt 1 u.ś.r. oraz art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, decyzją z 21 grudnia 2022 r. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Kolegium podało, że rozstrzygnięcie organu I instancji było prawidłowe mimo częściowo błędnego uzasadnienia odnoszącego się do braku spełnienia przesłanki z art. 17 ust.1b u.ś.r. Zgodnie bowiem z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., K 38/13 w stosunku do opiekunów osób wymagających opieki, których niepełnosprawność powstała później, kryterium momentu powstania niepełnosprawności utraciło przymiot konstytucyjności. Wobec czego, w odniesieniu do tych osób oceny spełnienia przesłanek niezbędnych dla przyznania świadczenia należy dokonywać z pominięciem tego kryterium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00