Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Kr 568/23

|Sygn. akt I SA/Kr 568/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 sierpnia 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek, WSA Michał Niedźwiedź (spr.), Protokolant: starszy referent Kinga Bryk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi R. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.21.2023.2.HW w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla interpretację indywidualną w zaskarżonej części, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.1. Wnioskiem z 16 stycznia 2023 r. R. sp. z o.o. z siedzibą w C. – nazywana dalej "Spółką", zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku Spółka wyjaśniła między innymi, że W związku z montażem paneli fotowoltaicznych i wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii Wnioskodawca zawarł dwie umowy z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Jedna z tych umów została zawarta w ramach system rozliczeń z prosumentami na podstawie rozliczenia wartościowego – "net billing" zgodnie z przepisami ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2022 r. poz. 1378 ze zm.; dalej jako "ustawa OZE").

Dalej Spółka opisała zasady działania systemu rozliczeń net billing, którego ramy miały wyznaczać między innymi art. 4c ust. 1, art. 4 ust. 3a, art. 4b ustawy OZE. Składał się on zasadniczo z dwóch etapów. W pierwszym saldo miało być ustalane odrębnie dla każdego okresu bilansowania, tj. oddzielnie dla każdej godziny doby. Tym samy każda zakończona godzina doby podlega saldowaniu ilościowemu, w rezultacie czego mogły powstać salda dodatnie, salda ujemne lub zbilansowanie. Drugim etapem funkcjonowania systemu net-billing miało być rozliczenie różnicy wartości energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez prosumenta oraz energii elektrycznej pobranej z sieci przez prosumenta. Rozliczenie to oparte jest o wyliczenie wartości sald dla okresów niezbilansowanych, tj. wszystkich godzin dób, dla których saldo było dodatnie lub ujemne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00