Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 sierpnia 2023 r., sygn. II SAB/Gd 48/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Jolanta Sudoł Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi B. S. na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie rozpoznania wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy 1. zobowiązuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rozpoznania wniosku B. S. z dnia 29 listopada 2022 r. o rodzinny kapitał opiekuńczy w terminie czternastu dni od dnia zwrotu akt administracyjnych wraz z wyrokiem ze stwierdzeniem jego prawomocności, 2. stwierdza, że bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 29 listopada 2022 r. (złożonym w formie pisemnej) B. S. (dalej: "Wnioskodawczyni", "Strona", "Skarżąca") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "ZUS", "Organ") o przyznanie rodzinnego kapitału opiekuńczego na córkę A. H.

Pismem z 8 lutego 2023 r. Strona, na podstawie art. 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 ze zm.) - dalej: "k.p.a.", wniosła do ZUS ponaglenie na bezczynność w niniejszej sprawie.

W dniu 3 marca 2023 r. Strona złożyła skargę na bezczynność ZUS wnosząc

o: 1) zobowiązanie ZUS do niezwłocznego załatwienia sprawy poprzez rozpatrzenie wniosku z 29 listopada 2022 r. o ustalenie prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego na córkę A. H. (data wpływu do ZUS - 5 grudnia 2022 r.), 2) zarządzenie wyjaśnienia przyczyn niezałatwienia sprawy w terminie, 3) wskazanie, że Organ dopuścił się bezczynności oraz przewlekłości w prowadzeniu postępowania, 4) pociągnięcie do odpowiedzialności osoby, z winy której sprawa nie została załatwiona w ustawowym terminie, w sytuacji rażącego naruszenia prawa, a jeśli osoba taka nie zostanie wykryta, pociągnięcie do odpowiedzialności całego Organu, 5) zasądzenie od Organu na swoją rzecz zwrotu kosztów według norm przypisanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00