Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Bd 142/23

Podatek od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Halina Adamczewska - Wasilewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Wójcik Asesor WSA Joanna Ziołek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2023 r., nr 0401-IOV2.4103.62.2022 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne kwartały 2018 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług, 2. oddala skargę w pozostałym zakresie, 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na rzecz S. Sp. z o.o. w O. kwotę 6.859 zł (słownie: sześć tysięcy osiemset pięćdziesiąt dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w T. wydał [...] września 2022 r. decyzję dla S. O. (skarżąca) w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2018 r. określając zobowiązania podatkowe za kwartały od I do IV 2018 r. w wysokości innej niż deklarowana oraz ustalając dodatkowe zobowiązanie podatkowe na podstawie art. 112c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), dalej: "ustawa o VAT".

Zdaniem organu I instancji przeprowadzona analiza materiału dowodowego pozwoliła na sformułowanie tezy, że faktury, które zostały ujęte przez spółkę w rozliczeniu podatku od towarów i usług za okres objęty przedmiotowym postępowaniem, nie dokumentują faktycznych czynności, są to tzw. "puste" faktury. Organ stwierdził, że przebieg transakcji został tak ułożony, że A. Ż. prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, wygenerował podatek VAT nieodprowadzony do budżetu państwa, który posłużył następnie spółce S. do skompensowania podatku należnego. Tym samym organ I instancji stwierdził, że firma A. Ż. S. miała za zadanie jedynie sztuczne wydłużenie dostaw i uwiarygodnienie transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00