Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. IV SA/Wr 91/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis, Protokolant: Karolina Sdzuj, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 lipca 2023 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2022 r. nr SKO 4304/326/22 w przedmiocie odmowy wypłaty dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy jn.

J. M. (dalej: strona, skarżąca) złożyła - 1 września 2022 r. - wniosek o wypłatę dodatku węglowego.

Decyzją z 27 października 2022 r. Wójt Gminy Długołęka (dalej: organ

I instancji) odmówił stronie przyznania wnioskowanego dodatku. Stwierdził, że zgromadzone informacje, zawarte we wniosku o dodatek węglowy i dane pozyskane z rejestrów publicznych potwierdzają, że znajdujące się w miejscu zamieszkania strony główne źródło ogrzewania, zgłoszone przez nią po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) 7 czerwca 2022 r., nie czyni zadość wymogom określonym w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 ze zm. - dalej: u.d.w.), mianowicie jest zasilane drewnem kawałkowym.

W odwołaniu strona nie zgodziła się z decyzją organu I instancji, która jest dla niej krzywdząca. Podała, że posiadany przez nią piec jest opalany głównie drewnem ale także węglem. Wyjaśniła, że składając deklarację przez niedopatrzenie pominęła węgiel. Wskazała, że fakt ogrzewania jej domu również węglem wykazałaby kontrola w jej miejscu zamieszkania. Wniosła o przyznanie dodatku węglowego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu (dalej: SKO, Kolegium) utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Dowodziło, że warunki nabywania prawa do dodatku węglowego oraz zasady, tryb przyznawania, wypłacania oraz wysokość tego dodatku określa ustawa (u.d.w.). Wskazało, że materialnoprawną podstawę przyznania dodatku węglowego stanowi art. 2 ust. 1 u.d.w., zgodnie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00