Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. I SA/Po 253/23
Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: st. sekr. sąd Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2023 r. sprawy ze skargi L. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 15 grudnia 2022 r. L. L. (dalej: "skarżąca", "wnioskodawca", "spółka") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący ustalenia czy w związku z wkładem niepieniężnym w postaci ZCP, wniesionym przez wspólnika Spółka utrzymała prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
We wniosku przedstawiono następujący opis stanu faktycznego:
Spółka jest polskim rezydentem w zakresie podatku dochodowego oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki pozostaje działalność związana z produkcją wyrobów kosmetycznych, w tym w szczególności tych określonych w ramach P. K. D. pod numerami: [...], [...], [...] Spółka powstała w dniu 14 września 2022 r. Kapitał zakładowy wyniósł [...] PLN. Zainteresowana, z uwagi na fakt, iż spełniła wszystkie wymogi określone w art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."), uznała iż może podlegać zryczałtowanej formie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i już w momencie, gdy ukonstytuowały się organy statutowe Spółki, złożyła do właściwego organu podatkowego (Naczelnika Urzędu Skarbowego) zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem - to jest zawiadomienie ZAW-RD. Zawiadomienie to było przedmiotem czynności sprawdzających dokonanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Organ nie wniósł żadnych zastrzeżeń, co do prawnej skuteczności takiego zgłoszenia. Następnie w dniu 10 października 2022 r., na skutek uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki, doszło do podwyższenia kapitału zakładowego zainteresowanej. W wyniku decyzji wspólników, na majątek wnioskodawcy wniesiono zorganizowaną część przedsiębiorstwa wyodrębnionego z działalności gospodarczej jednego ze wspólników (dalej: "ZCP"). Do czasu wniesienia ZCP było czynnie wykorzystywane w działalności gospodarczej wspólnika wnoszącego przedmiotowy wkład. Wartość ZCP stanowiącego wkład niepieniężny do spółki określona została na [...] PLN.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right