Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 lipca 2023 r., sygn. I SA/Po 260/23

Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: starszy sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2023 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję w części określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2017 rok od stacji transformatorowej w [...]; II. oddala skargę w pozostałej części; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę 387,- zł (trzysta osiemdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dnia 8 grudnia 2017 r. Wójt Gminy [...] postanowieniem nr [...] wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2017 r. wobec podatnika E. Sp. z o.o. Sp. k. (spółka została przekształcona w E. Sp. z o.o. uchwałą z dnia 6 kwietnia 2020 r. - dalej zwana jako: "spółka", "podatnik", "strona", "skarżąca").

Dnia 23 stycznia 2017 r. Wójt Gminy [...] wydał interpretację indywidualną, w której uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że dnia 16 lipca 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 961 ze zm. – w skrócie: "u.i.e.w."), która w istotny sposób zmieniła pojęcie elektrowni wiatrowych w kontekście opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Elektrownię wiatrową, składającą się fundamentu, wieży i elementów technicznych należy od dnia wejścia w życie tej ustawy rozumieć jako budowlę. W dotychczasowej praktyce opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości za budowlę uznawano tylko elektrownie wiatrowe rozumiane jako składające się z fundamentu i wieży. O konieczności przyjęcia definicji elektrowni wiatrowej zawartej w ustawie u.i.e.w. dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości przesądza jednoznacznie przepis art. 17 u.i.e.w., w którym ustawodawca wskazał, że od dnia wejścia w życie u.i.e.w. do dnia 31 grudnia 2016 r. podatek od nieruchomości dotyczący elektrowni wiatrowej ustala się i pobiera zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie ustawy. Stwierdzono, że opodatkowanie wynika ze zmian w przepisach prawa budowlanego, do których odsyła ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 716 ze zm. – w skrócie: "u.p.o.l."). Obiektem budowlanym, w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm. – w skrócie: "p.b.") będzie budowla w postaci elektrowni wiatrowej, na którą składać się będą zarówno części budowlane, jak i techniczne. Podsumowując organ stwierdził, że od dnia 1 stycznia 2017 r., w rozumieniu u.p.o.l., cała elektrownia wiatrowa będzie stanowiła budowlę, a tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od pełnej wartości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00