Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gl 764/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Kędzierska, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 31 lipca 2023 r. sprawy ze sprzeciwu A.C., R.C. od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 27 marca 2023 r. nr WINB-WOA.7721.385.2022.AT w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. decyzją z dnia 24 sierpnia 2022 r. nałożył na inwestorów A. i R. C. (zwanych dalej skarżącymi) obowiązek rozbiórki wiaty – w części służącej do składowania materiału opałowego o wymiarach 1,08 x 3 m, zlokalizowanej na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 1 w B. obręb [...].

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał przede wszystkim, że wobec ustalenia sposobu przeznaczenia integralnej części wiaty – o wym. 1,08 m x 3 m stanowiącej odrębną konstrukcyjnie jej część (przedłużenie zadaszenia części głównej wiaty wsparte na trzech słupach, posiadające dwa przepierzenia ściankami ażurowymi drewnianymi od strony płn. i płd.), - wykorzystywanej jako obiekt do przechowywania drewna opałowego (materiał palny) nie będący budynkiem, stwierdzono naruszenie § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. nr 109 poz. 719 z późn. zm.), który ma zastosowanie w niniejszej sprawie z mocy § 1 ust. 1 ww. rozporządzenia. Zgodnie z ww. regulacją, w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji – składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu. Organ podniósł, że w ustalonym stanie faktycznym, przedmiotowy obiekt budowlany usytuowany w zbliżeniu do granicy z działką sąsiednią nr 2, w całości zawiera się w 4m strefie objętej ww. zakazem. Wobec powyższego, lokalizacja wiaty w części służącej celom składowania drewna opałowego jest naruszeniem przepisów ww. rozporządzenia, a jednocześnie występuje brak możliwości doprowadzenia przedmiotowej części obiektu do zgodności z przepisami poprzez nałożenie obowiązku wykonania określonych robót.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00