Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 lipca 2023 r., sygn. II SA/Gd 53/23

Inne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2023 r. na rozprawie sprawy ze skargi P. P. – D. i J. D. na czynność Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku z dnia 8 listopada 2022 r., nr ZDK.001-1.43.2022.AW w przedmiocie kwalifikacji kandydatów do przysposobienia dziecka oddala skargę.

Uzasadnienie

P. P. i J. D., reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję z posiedzenia Komisji Kwalifikacyjnej ds. Rodzin z 8 listopada 2022 r. w przedmiocie kwalifikacji kandydatów do przysposobienia dziecka.

Skargę wniesiono w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 29 czerwca 2021 r. skarżący uzyskali pozytywną decyzję w zakresie kwalifikacji na rodzinę adopcyjną dla małoletniego M. M.

Po przejęciu bezpośredniej opieki nad dzieckiem, w dniu 8 listopada 2022 r. Komisja nie rekwalifikowała P. P. i J. D. jako rodziny adopcyjnej. W uzasadnieniu wskazano, że deklarowane postawy wychowawcze małżonków i posiadane przez nich teoretyczne umiejętności okazały się niewystarczające, a także niewłaściwe w kontekście specyficznych potrzeb dzieci adoptowanych. W postawie małżonków zabrakło elastyczności, w stworzeniu małoletniemu warunków do swobodnego rozwoju emocjonalnego, w zakresie wyrażania różnych emocji, prezentowania różnorodnych zachowań. Wydaje się, że małżonkowie D. akceptowali chłopca wtedy, gdy spełniał ich oczekiwania, dostosowując się do ich zasad, rytmu życia, zainteresowań. Natomiast wyrażali dezaprobatę dla niewłaściwych postaw, słów, reakcji chłopca, co powodowało u niego silną kontrolę swojego zachowania w celu prawidłowej autoprezentacji i przypodobania się opiekunom. Na wszelkiego rodzaju sugestie i uwagi pracowników Ośrodka kandydaci reagowali obronnie, nie przyjmując i nie rozumiejąc istoty problemu. Wydawali się mało refleksyjni i usztywnieni w zakresie zrozumienia procesu przysposobienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00